Wizyt: 75,542,024
Podpisów: 2,423,907
Dokument Nr 5733
Warszawa 02.09.2010

Uhonorujmy pamięć indyjskiego maharadży


Podpisy za petycją: 2,267 (1,776)
przeciw: 0 (0)

Do:
Prezydent RP Bronisław Komorowski

Kancelaria Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10

00-902 WarszawaSzanowny Panie Prezydencie,
My, niżej podpisani, uprzejmie prosimy o uhonorowanie pamięci wielkiego dobroczyńcy i przyjaciela Polski, jakim był jam
saheb Digvijaysinhji, indyjski maharadża, który podczas II wojny światowej wziął pod opiekę około tysiąca polskich dzieci z
rodzin wysiedleńców do Związku Radzieckiego.
Monarcha ów bezinteresownie przez kilka lat zapewniał dach nad głową, wyżywienie i ojcowską opiekę licznym polskim
dzieciom, które, wypuszczone ze Związku Radzieckiego, nie mogły wrócić do targanej wojną Europy i nie byłyby w stanie
poradzić sobie bez pomocy.
Ten szlachetny gest nie doczekał się dotąd upamiętnienia przez państwo polskie.


W związku z tym proponujemy, by nasz kraj odznaczył maharadżę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niżej podpisany/a:
Krzysztof Iwanek, Radosław Pyffel
Centrum Studiów Polska-Azja
03-188 Warszawa
autor5733@petycje.pl

  Wasze komentarze / opinie ( 15 )

Nadanie nazwy Skwer Dobrego Maharadży (Krzysztof Iwanek)
02-06-2012 ( odpowiedz )
Szanowni Państwo Dodatkowo informuję, że w dniu wczorajszym Rada Miasta Stołecznego Warszawy przegłosowała uchwałę nazywającą na cześć maharadży skwer przy ul. Opaczewskiej (na Ochocie w Warszawie) Skwerem Dobrego Maharadży. http://www.polska-azja.pl/2012/06/01/rada-m-st-warszawy-przeglosowala- nazwe-skwer-dobrego-maharadzy/
Prezydent RP odznaczył maharadżę (Krzysztof Iwanek)
03-02-2012 ( odpowiedz )
Z radością informuję, iż prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył maharadżę. Więcej informacji tutaj: http://www.polska-azja.pl/2012/02/01/maharadza-odznaczony-nadanie- imienia-skwerowi-na-dobrej-drodze/ Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy podpisali petycję. Wierzę, iż każdy z Państwa głosów przyczynił się do odznaczenia maharadży (jako że petycja była wysłana do Kancelarii Prezydenta RP).
miotłe jej dajcie ( Jeż_ )
13-09-2011 ( odpowiedz )
Komus kto utzymuje kontakty z diabłem w zamian za dłuzsze zycie nie nalezy sie medal. Zaprzedała sie diabłu, powinno sie ją spalic na stosie.
petycje wysłana (Krzysztof Iwanek)
18-04-2011 ( odpowiedz )
W dniu dzisiejszym petycja została wydrukowana i przesłana do kancelarii prezydenta RP. Wszystkim dziękuję za podpisy pod petycją i rozsyłanie jej.
ostatni moment na podpisy i prośba o weryfikację (Krzysztof Iwanek)
17-04-2011 ( odpowiedz )
Przypominamy, iż dziś o północy petycja zostanie wydrukowana i zamknięta. To ostatnia chwila, by się do niej dopisac. UWAGA! Jeśli ktoś do teraz nie otrzymał maila weryfikacyjnego lub miał problemy z weryfikacją - wystarczy wyslac z adresu uzytego przy skladaniu petycji jej numer [5733] oraz numer podpisu - na adres pomoc@petycje.pl. Po otrzymaniu podpis zostanie zweryfikowany. Dziękujęmy wszystkim za poparcie akcji i podpisy pod petycję.
Komentarz usunięty (Komentarz usunięty)
07-04-2011 ( odpowiedz )
17-04-2011 Komentarz usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@językowy wygibas (Krzysztof Iwanek)
12-03-2011 ( odpowiedz )
Szanowny Panie, dziękuje za poparcie dla petycji, a co do tej uwagi, to pozwolę sobie, jakkolwiek mocno poniewczasie, mieć swoją opinię. Otóz przyjętą zasadą jest, iż spolszczamy nazwy geograficzne, ale zachowujemy zapis indyjskich imion i nazwisk w angielskim zapisie fonetycznym - bowiem, jakkolwiek jest on ułomny, to taki zapis jest już powszechnie przyjęty, w tym w Indiach: kiedy Indus zapisuje swoje imię czy nazwisko pismem łacińskim, takiego zapisu używa. Jakkolwiek zapis Digwidźaj bylby lepszy, czytelnik niewiele o go odnajdzie, wpisując to imię w Internet czy szukając po indeksach książek, natomiast odnajdzie wszystko, czego szuka, wpisując czy Digvijay. Czy nam się to podoba czy nie - mnie się nie podoba, jak Panu, ale co zrobić - angielski zapis imion i nazwisk w pismie łacińskim się przyjął i jest wszechobecny i nauczyłem się z tym żyć i to akceptować. I dlatego w Warszawie jest ulica Jawaharlala Nehru, nie Dźawaharlala Nehru. Ale może Pan zauważyć, że w moim tekście rozpoczynającym akcję podałem prawidłową wymowę. Dziękuję za poparcie akcji mimo tej krytyki, szanuję to.
językowy wygibas ( xxx )
10-11-2010 ( odpowiedz )
Skoro w innych publikacjach stosujecie zasady pisowni indyjskich nazw propagowane głównie przez naukowców z Zakładu Azji Pd. UW, to bądźcie konsekwentni, chyba, że nie wiecie. Jeśli są 'Gudźarat' i 'Radźasthan', to przestańcie się wygłupiać z tymi angielskimi wygibasami językowymi, które tylko zrażą ludzi do Waszego pomysłu, nie mówiąc o samym adresacie tej petycji. W przeciwnym razie pomyślą, że język połamią zanim wypowiedzą nazwisko bohatera. Pan Maharadża (bądź maharadźa) nazywał się Digwidźaj Sinh. Owo "ji" na końcu, czyli po naszemu "dźi" to honorificum "pan", "szanowny", etc. Czyli, Digwidźaj Sinh, ewentualnie Digwidźaj Sinh Dźi, i już! Albo też Dźam sahib Digwidźaj Sinh (dźi). Idea ze wszech miar godna poparcia; macie moje.
@ortografia i poparcie ,,dzieci maharadży'' ( Krzysztof Iwanek )
25-10-2010 ( odpowiedz )
Odnośnie ortografii: zapis ,,jam saheb'' z małych liter jest poprawny. ,,Jam saheb'' bowiem to jest tytuł dynastyczny (dynastii władców Nawanagaru oczywiście), tak jak król, cesarz, maharadża czy sułtan. - które po polsku zapisujemy małą litera. Owszem, wszędzie niemal w Internecie króluje zapis Jam Saheb, ale co nie znaczy, że jest on poprawny. W rzetelnych opracowaniach naukowych, takich jak Ian Copland ,,Princes of India in the Endgame od Empire'' jest zapis ,,jam sahib of Nawanagar'', tak jak ,,nawab of Bhopal'' czy ,,maharaja od Jodhpur''. Co do poparcia wychowanków maharadży. Oczywiście, że spytałem ich o zdanie. Koło Polaków z Indii z lat 1942-1948 uczestniczy w akcji i jest gorącym zwolennikiem uhonorowania maharadży. Koło to jest jedną z trzech instytucji (obok Centrum Studiów Polska-Azja i ZSSO ,,Bednarska'' - imienia maharadży), które wspólnie wystosowały wniosek o odznaczenie maharadży. Pozdrawiawiam wszystkich, dziękuję za wszystkie, jakże cenne podpisy i uprzejmie proszę o więcej. Krzysztof Iwanek
Ortografia (Piotrek)
24-10-2010 ( odpowiedz )
Rany!!!! chcecie uhonorować obywatela obcego państwa.....napiszcie poprawnie jego nazwisko....wogóle poprawcie błędy ortograficzne....no chyba że jest to wersja robocza
Maharadża (Kamikadze)
21-10-2010 ( odpowiedz )
Przepraszam was wszystkich -tych za bo innych nie ma ,spytajmy się tych dzieci czy warto jest uhonorować orderem tego Hinduskiego Kacyka.Niech się ktoś wypowie kto tam był.
To gest godny upamietnienia. ( rysio ochócki )
19-10-2010 ( odpowiedz )
Panie Prezydencie. Popieram
indyjski maharadża (MAHO)
04-09-2010 ( odpowiedz )
Wiele rodaków indyjskiego maharadży nie wiem o nim za wiele a już na pewno nie o tym , co zrobił dla polskich dzieci. Uhonorowanie go , w trakcie wizyty Pana D. Tuska , co na pewno będzie imitowane na tamtejszej antenie , rozbudzi zainteresowanie ludności . zapadanie pytanie : czym on sobie zasłużył na order? Niech się dowiedzą i niech będą dumni z niego i z nas , że nie zapomnieliśmy.
Proszę rozpowszechniajacie wiadomość o tej petycji! ( RafalGlogowski )
03-09-2010 ( odpowiedz )
Jest mało czasu. Na Facebooku jest grupa " Uhonorujmy Pamięć JAMA Saheba " proszę wklejcie jej nazwę w wyszukiwarkę na FB i po odnalezieniu jej proszę rozpowszechniajcie ja na swoich ścianach. To szansa, że będzie nas więcej. Serdecznie dziękuję, Rafał Głogowski
Koniecznie trzeba uczcić pamięć maharadż. (Mateusz Kaczmarek)
03-09-2010 ( odpowiedz )
Ludzie pomagający bezinteresownie polakom zagranicom, powinni zostać uhonorowani, albowiem mało osób zdolnych jest do tak bezinteresownych i dobrodusznych gestów. Jestem zdecydowanie na tak!

1


Powyższy dokument został napisany i opublikowany przez Krzysztof Iwanek, Radosław Pyffel, Centrum Studiów Polska-Azja. Petycje.pl i ich administrator, nie maja żadnego wpływu na treść tego dokumentu. Jeśli uważasz, że powyższy dokument narusza zasady regulaminu serwisu, prosimy o powiadomienie regulamin@petycje.pl.

Login autora

Szukaj

Petycje.pl - logo © 2004 - 2018 Petycje.pl