13-03-2010
Podpisy
  Za petycją:     1,344 (1,150)
  Przeciw:      30  (25)
Wizyt: 17,833,181
Podpisów: 571,165
Dokument >> Petycja
     Dokument Nr 4881 Uratujmy Rotundę! Warszawa  01-02-2010   

Do:
Pan Zbigniew Jagiełło, p.o. Prezesa Zarządu PKO BP

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski
ul. Puławska 15
02-515 Warszawa
skargi@pkobp.pl


Szanowny Panie Prezesie!

Przyjmuję ze zdumieniem informację o planach PKO BP zmierzających do wyburzenia Rotundy w Warszawie. Szanując prawo
własności oraz fakt, iż zarządzana przez Pana firma jest właścicielem budynku Rotundy, pozwolę sobie tą drogą wyrazić
moją dezaprobatę dla poczynań Banku.


Po pierwsze, warszawska Rotunda to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc dzisiejszej Warszawy; to miejsce
tragicznych wydarzeń z lutego 1979 r.; to miejsce spotkań (kto w mieszkańców Warszawy choć raz nie umówił się „pod
Rotundą”?), to miejsce chyba najlepiej usytuowane w całym mieście. Przez lata Rotunda samoistnie stała się centralnym
punktem miasta, którego tak Warszawie ponoć brakuje. Lecz to wyjątkowe miejsce to nie tylko okrągły, oszklony budynek,
ale również jego atmosfera i historia. Zastąpienie Rotundy jej ultranowoczesną następczynią niewątpliwie zmieni ten
klimat Warszawy lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.

Po drugie, warszawska Rotunda stanowi integralną cześć tzw. „Ściany Wschodniej”. Jej wyburzenie i postawienie w jej
miejsce zupełnie innego obiektu, choć inspirowanego dzisiejszym kształtem budynku, zaburzy zamysł architektów z
przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku. W przypadku innego fragmentu „Ściany Wschodniej” udało się dokonać ciekawej
modernizacji bez wyburzania oryginalnych budynków. Dlaczego Państwo nie chcecie spróbować uczynić tego samego?
Oczywiście, ambitna modernizacja Rotundy wymaga więcej zaangażowania i pracy niż proste wyburzenie starego i postawienie
nowego budynku. Ale warto to zrobić i dla dobra Warszawy, i dla dobra wizerunku Państwa firmy jako odpowiedzialnej nie
tylko za własny zysk finansowy, ale również za otaczającą ją rzeczywistość.

Po trzecie, rozumiem Państwa dążenie do przeobrażenia warszawskiej Rotundy. Dzisiejszy jej wygląd jest powszechnie
krytykowany. Również funkcjonalność wnętrza budynku jest zapewne dla Państwa sporym kłopotem. Jednak to nie wina samej
Rotundy. Niestety, przeciągająca się od kilkunastu lat tymczasowość jej istnienia nie sprzyjała inwestowaniu w jej
bieżące naprawy, jak też utrzymanie w nienagannej czystości. Również wykorzystywanie Rotundy jako nośnika przekazów
reklamowych psuło wizerunek tego obiektu. Niestety, odpowiedzialność za te zaniedbania ponosi właściciel i działające w
jego imieniu władze Banku (a konkretnie osoby, które zarządzały Bankiem przed Państwem). Dziś macie Państwo okazję
pokazać, że PKO BP umie dbać o swoją własność. Bo jeśli nie jest w stanie zadbać o dzisiejsza Rotundę, to dlaczego
miałby nagle umieć troszczyć się o nową?

Jeszcze raz chcę podkreślić moje zdziwienie. Wydaje mi się, że instytucja z tradycjami i operująca na rynku, który
kojarzony jest z solidnością, stabilnością i unikaniem nieprzemyślanych decyzji, powinna wycofać się z nietrafionego
pomysłu wyburzenia Rotundy i zastąpienia jej zupełnie nowa konstrukcją. Zamiast tego proszę Państwa o poświęcenie
większej uwagi modernizacji istniejącego budynku, jego odświeżeniu i unowocześnieniu, do czego nie jest wcale potrzebne
burzenie.

Nie dołączajcie Państwo do tych, którzy nie mają szacunku do najnowszej historii Warszawy. Supersam został już
wyburzony, kino Atlantic straciło duszę w postaci kultowego neonu, a kino Relax straszy swoją pustką. Czy teraz chcecie
Państwo unicestwić mit Rotundy?


Uprzejmie proszę o poinformowanie mnie o Państwa stanowisku w powyższej sprawie.

Z wyrazami szacunku,

Niżej podpisany/a:
Bartosz Dominiak
Radny m.st. Warszawy
00-901 Warszawa
autor4881@petycje.pl

  Wasze komentarze / opinie ( 2 )  

zachować rotundę PKO ( kuba18 )
20-02-2010 ( odpowiedz )
Rotunda PKO stanowi fragment większej całości, jaką jest wschodnia ściana ulicy Marszałkowskiej. Jest wryta w panoramę Warszawy. Jest kawałkiem dobrej architektury. Projekt nowej rotundy przedstawiany w prasie jest potworkiem architektonicznym, dziełem wtórnym, niefunkcjonalnym, brzydkim, trudnym do utrzymania w czystości na zewnątrz. Jak sobie tfurcy (sic!) projektu wyobrażają utrzymanie odpowiedniej temperatury i oświetlenia wewnątrz latem i zimą? Dlaczego w miejscu, przez które przewijają się tysiące ludzi projektują jakieś dziwne parawany zasłaniające widok i przejście? Co to za jakaś dziwna bania drewniana w środku, pasująca do szklanej reszty jak pięść do nosa? Wystarczy starą rotundę wyremontować, a w jej wnętrzu umieścić m.innymi długo działający punkt informacji turystycznej i kawiarnię. Precz z burzeniem dobrych architektonicznie budynków z lat 60.-70.!
Styl (Marta)
07-02-2010 ( odpowiedz )
Mała uwaga co do stylu - uważam, że w oficjalnej petycji formą grzecznościową powinno być "uważają Państwo" itp., a nie "uważacie Państwo". Ta ostatnia jest formą pośrednią, którą posługiwać się może np. profesor zwracając się do swoich studentów. W oficjalnych pismach powinno się stosować oficjalne formy grzecznościowe. Taka jest opinia wielu językoznawców, ale zdaję sobie sprawę, że forma "Państwo jesteście" ostatnio zyskała na popularności i jest często używana nawet w sytuacjach oficjalnych. Mimo to uważam jednak, że czasem warto posłużyć się formą najbardziej oficjalną w celu zaznaczenia naszego szacunku do adresata, a co za tym idzie - zwiększenia szans na uzyskanie odpowiedzi. Pozdrawiam i życzę powodzenia w akcji ratowania Rotundy!

1

Powyższy dokument został napisany i opublikowany przez Bartosz Dominiak, Radny m.st. Warszawy. Petycje.pl i ich administrator, nie maja żadnego wpływu na treść tego dokumentu. Jeśli uważasz, że powyższy dokument narusza zasady regulaminu serwisu, prosimy o powiadomienie regulamin@petycje.pl.