Wizyt: 75,522,090
Podpisów: 2,423,896
Dokument Nr 4032
Bydgoszcz 05.05.2009

Petycja w sprawie upublicznienia archiwalnych wydań programu popularnonaukowego "Sonda"


Podpisy za petycją: 1,177 (1,012)
przeciw: 0 (0)

Do:
Telewizja Polska S.A.

ul. Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa


Szanowny Panie Prezesie,

We wrześniu tego roku minie 20 lat od zakończenia emisji programu popularnonaukowego „Sonda”, spowodowanego tragiczną
śmiercią redaktorów Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Rocznica ta jest znakomitą okazją do uhonorowania twórców
tego programu i okazania szacunku milionom jego widzów.

Program „Sonda” był największym sukcesem w zakresie popularyzacji nauki i techniki w ostatnich kilku dziesięcioleciach,
a z pewnością w historii Telewizji Polskiej. Finansowana przez całe polskie społeczeństwo, „Sonda” przez 12 lat
przyciągała przed telewizory miliony osób – w 1988 roku oglądalność pojedynczych odcinków sięgała aż 6 milionów. Program
dostarczał nie tylko rozrywki umysłowej, ale miał również realny wpływ na decyzje życiowe setek tysięcy Polaków. Fakt,
że „Sondy” od dawna nie można nigdzie obejrzeć, jest wielką szkodą intelektualną, zwłaszcza w czasach, gdy media masowe
tak niewiele uwagi poświęcają rzetelnej popularyzacji nauki i techniki.

W imieniu tysięcy fanów programu „Sonda” proszę o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu zarchiwizowanie do
postaci cyfrowej wszystkich zachowanych wydań programu „Sonda”, ostateczne ustalenie praw autorskich związanych z
poszczególnymi odcinkami oraz publiczne udostępnienie archiwum – w całości lub partiami – poprzez odpowiednią stronę
internetową lub za pomocą innych nośników.

W zeszłym roku z mojej inicjatywy Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl przesłało w imieniu
dziennikarzy i redaktorów zajmujących się popularyzacją nauki list otwarty w tej samej sprawie, skierowany do ówczesnego
prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego. List ten – dostępny w internecie pod adresem www.naukowi.pl/node/191 – pozostał
bez odpowiedzi. Liczę, że tym razem Zarząd Telewizji Polskiej nie zignoruje prośby w sprawie tak istotnej dla
intelektualnego rozwoju naszego kraju, jak popularyzacja nauki i techniki.

Niżej podpisany/a:
Jarosław Chrostowski
85-028 Bydgoszcz
autor4032@petycje.pl

  Wasze komentarze / opinie ( 16 )

SONDA UPUBLICZNIONA! (Radek68)
04-11-2011 ( odpowiedz )
SONDA została uwolniona! Petycja jest już bezprzedmiotowa. TVP nadaje codziennie program SONDA od września 2011 roku. Można ją oglądać codziennie na kanale TVP Historia o godzinie 18.30.
Każdemu według potrzeb?! Ależ tak! (Wolnyodopiumdlaludu)
11-08-2011 ( odpowiedz )
Społeczeństwu oddanemu przez naszych "demokratów" w pacht jedyniesłusznej, zakorzenionej w epoce feudalnego niewolnictwa religii tu i teraz potrzeba wiary, nie Wiedzy! Dlatego - według nakreślonych na Miodowej potrzeb - poznikały z anteny wszelakie trącące Nauką programy TV: "Sonda", "Proton", "Laboratorium" itp., w to miejsce betonem osiadło np. takie "Ziarno", gdzie próżno czekać choć słowa o nasieniu, "Koszmarny Karolek" - bezp. transmisja z Watykanu" zajmuje każdej niedzieli najlepszy, południowy czas antenowy itp. mózgognioty choć... Karolek bogu dzięki dawno ab! Komunistyczny złóg w TVP - Elżbieta Dewotowicz- Podsutannowicz klerykalizuje swoją "Sprawę dla Rep'a" jak może wślizgując się na toczonej z pyska wazelinie prosto pod sutannę, czym przekracza i tak skrajnie niskie w tej Instytutce granice żenady, wstydu i tupetu. Siostra zakonna Schymalla wraz z kobietopodobnym wyrobem-Wyszyńską wespół z duszpasterzem TVP dzierży Radę Programową za pysk – więc chyba jasnym jest, sprawiedliwym, słusznym i zbawiennym, że tak będzie teraz i zawsze, i na wieki wieków, amen!?
Co z tą Polską ( Kris )
15-03-2011 ( odpowiedz )
Okazało się, że dziś w wolnym kraju media służą jedynie do ogłupiania i manipulowania społeczeństwem. Z anteny znikają kolejne programy publicystyczne a na ich miejsce przybywa seriali i nie ma co się łudzić, że sonda zostanie ponownie wyemitowana dla mas. Należy jednak zrobić wszystko by materiały nie uległy zniszczeniu (częściowo tak się już stało) i zostały poddane archiwizacji. Ja osobiście mam kilkadziesiąt odcinków sondy lecz to kropla w morzu tego co powstało. Można by też pomyśleć o stworzeniu serwera gdzie każdy kto posiada jakieś odcinki mógł by je tam zamieścić. Sonda, co mnie zaskoczyło najbardziej jest niezwykle aktualna, mam program z roku 83' gdzie mowa jest o telewizji cyfrowej wys. rozdzielczości którą nazywamy dziś FullHD i matrycach CCD do aparatów cyfrowych. Walczmy więc bo warto.
Sonda ( Marcin )
22-02-2011 ( odpowiedz )
Pomimo ciągłego technicznego postępu w różnych dziedzinach życia- ten program uważam za ponadczasowy. Jest arcyciekawie zrealizowany - nawet pozornie nietrakcyjne tematy Panowie Kamiński i Kurek przedstawiali w nieszablonowy sposób pobudzający myślenie-ba, często prowokujący widza do dalszych dociekań. Dziwi mnie że wśród wznawianych co jakiś czas filmów, programów itp. brakuje Sondy. To karygodne przeoczenie i brak szacunku na które nie zasłużyli sobie Twórcy tego świetnego cyklu. Z niekłamaną przyjemnością dołączam się do niemałego grona fanów Sondy. Dosyć już mam chłamu w Publicznej TVP !!!
Poparcie ( Wojasasiok )
19-01-2011 ( odpowiedz )
W pełni się zgadzam do tej pory nie wyemitowano lepszego programu, który tak w pełni rozwijał by człowieka.
Co dalej... ( Raciborzanin )
02-10-2010 ( odpowiedz )
z petycją? PRezesi się zmieniają a SONDA DALEJ ,,zablokowana,, !
Co dalej z petycją? (marsiud)
17-04-2010 ( odpowiedz )
Bardzo proszę autora petycji, byłego redaktora WiŻ Jarosława Chrostowskiego o informację o jej dalszych losach. Mam nadzieję, że "para nie poszła w gwizdek"?
SONDA to klasyaka Tak jak Sienkiewicz, Mickiewicz czy Prus (Drwalu)
06-12-2009 ( odpowiedz )
Interesująca i nadal aktualna wiedza w wyjątkowo interesujący sposób przekazana. Dyskusja prowadzących program jest wzorem do naśladowania przez współczesnych dziennikarzy. Konwencja ostrej dyskusji na argumenty zachęca do oglądania. Świetny program edukacyjny dla dzieci małych i większych ;) TV powinna emitować ten program oraz udostępnić go wszystkim chętnym. To jest nasze wspólne dziedzictwo. Wielcy ludzie, którym można oddać cześć poprzez propagowanie SOND-y wszystkim znajomym. [*] [*]
Uwolnić SĄDĘ (djpeterka)
26-10-2009 ( odpowiedz )
Ten kultowy program (bo takim się już stał) powinien być udostępniony do ściagania jeśli nie chcą go emitować w TVP. Moim zdaniem, ten program to świetna alternatywa dla Discovery Channel - a moze i lepszy, bo dodatkowo ciekawie skomentowany i prowadzony. Powinien być kontynuowany w tej samej formule. Pozdrawiam
Szanowni Państwo! (jch)
29-09-2009 ( odpowiedz )
Bardzo dziękuję za wszystkie podpisy złożone pod petycją. Z uwagi na sytuację w zarządzie Telewizji Polskiej, podjąłem decyzję o przełożeniu terminu wręczenia petycji prezesowi tej instytucji. Petycja nie zostanie wręczona dzisiaj, w 20. rocznicę śmierci obu prowadzących "Sondę", lecz w pierwszym tygodniu, w którym będzie wiadomo, kto, u licha, jest prezesem TVP. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszam. Też się wstydzę, że mamy takie media publiczne.
przewrotnie (czytać ze zrozumieniem) (wkurzony widz TVP)
24-07-2009 ( odpowiedz )
Dlaczego nie poprę petycji? Dlatego, że nie widzę klimatu do tego aby oglądaniem Sondy w obecnej formule TVP można się było zachwycić. Chodzi mi o to, że TVP nęka widza idiotycznymi wstawkami w obrazie telewizyjnym (całkowicie zbędne i z obserwacji wiem, że ignorowane przez wszystkich informacje o dopuszczalnej grupie wiekowej, debilne napisy na pasku, wstawki typu "Już jutro o 20:00 taniec na szambie. Zobacz koniecznie!") Do tego tragiczna jakość obrazu i dźwięku. Wiem co piszę, bo mam porównanie do TV Szwedzkiej, w której jest ZERO reklam i rewelacyjna jakość. Wbrew pozorom TVP można by naprawić. Potrzeba jedynie wprowadzić kogoś odważnego, nieuległego i spoza układu. Prezenter w TVP powinien zarabiać tyle co zwykły Kowalski, a jeśli taki się nie znajdzie (w co wątpię), to mogę oglądać plansze tekstowe zamiast Kameli i Lisów. Tak więc nie jestem przeciwko publikacji Sondy (wielce cenię ten program i cieszę się, że wyciekł do internetu w formie pierwotnej), ale chciałbym przy tym mieć coś więcej niż tylko odtworzenie odcinków, które niejeden z podpisujących petycję może sobie odtworzyć z internetu w każdej chwili. Za to bardzo bym chciał aby TVP upubliczniła za darmo WSZYSTKO co do tej pory zgromadziła w archiwum, w tym masę programów popularno-naukowych. Technologia już na to pozwala, a pieniądze wystarczy przesunąć ze skandalicznie wysokich płac prezenterów i kadry "sterującej" TVP.
Prawa autorskie (agent.orange)
17-05-2009 ( odpowiedz )
Kiedyś na elektroda.pl była dyskusja na ten temat, okazało się że jak wiele materiałów w archiwach TVP, Sonda nie ma uregulowanej sytuacji praw autorskich. Stąd z punktu wiedzenia TVP bezpieczniej jest nic nie robic i nie emitowac Sondy, bo ustrzegą się procesów. Moim zdaniem, petycja nie ma sensu.
Więcej informacji o akcji UWOLNIĆ SONDĘ - tutaj: (Anna Ochab-Marcinek)
09-05-2009 ( odpowiedz )
http://sonda.astro4u.net
Ciekawe ( gargamel50 )
09-05-2009 ( odpowiedz )
Ciekawe ile osób obecnie przyciągnąłby ten program. Gusta osób się zmieniły i pod ten poziom robione są programy. Np Szymon Majewski ... , Gwiazdy tańczą, a kabarety? - większość nie powinna znaleźć się na wizji.
      Sonda (Arek)
10-05-2009 ( odpowiedz )      
Na pewno technicy, inżynierowie lubią sondę. Jest to żywa historia tak jak i książki wydane przez ostatnie 50 lat są w bibliotekach. Niby przestarzałe ale jednak ludzie techniki i tak to oglądną z ciekawości. Dodam że urodziłem się w Raciborzu i mam możliwość pracować w Rafako a ojciec 1990r zabrał mnie na miejsce tragedii teraz nie ma tam ani krzyża ani zerwanej barierki. Ludzie zbierali w lesie grzyby i zawsze widać było dziury w barierce drogowej. Sporo samochodów wypadło na tym zakręcie. Redaktorzy nie mieli szczęścia i nie spadli w przepaść tylko wbili się pod star 200 co zminimalizowało szanse przeżycia. Inni którzy wypadli za barierkę czasem przeżyli.
Odcinki sondy (Paracetamol)
09-05-2009 ( odpowiedz )
Zainteresowanych obejrzeniem Sony zapraszam na mój kanał na Youtube: http://www.youtube.com/Mzymon

1


Powyższy dokument został napisany i opublikowany przez Jarosław Chrostowski. Petycje.pl i ich administrator, nie maja żadnego wpływu na treść tego dokumentu. Jeśli uważasz, że powyższy dokument narusza zasady regulaminu serwisu, prosimy o powiadomienie regulamin@petycje.pl.

Login autora

Szukaj

Petycje.pl - logo © 2004 - 2018 Petycje.pl